Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu Tarifi için görsel11 Eylül 2007 tarihinde bu turşuyu yaptım.

Malzemeler :

Parantez içindekiler yaklaşık olarak benim kullandığım malzemeleri göstermektedir.
Kabınızı dolduracak kadar salatalık (kornişon 2kg taze ve sert)
Sivri biber (10-15 tane)
Maydanoz (Yarım demet)
Sarımsak (8-10 diş)
Limon ( 1 adet )
Sirke (üzüm sirkesi)
Kalın tuz
Su (mümkünse kaynak suyu)
Dilerseniz Defne yaprağı ve dereotu

Tarif - Yapılışı :

Malzemenin hazırlanışı ve turşu kabının doldurulması :
Salatalıkları güzelce yıkayın içinde ezik ve çürük varsa ayırın. Uçlarından çok az miktarda keserek alın, böylelikle turşunun suyunun salatalıkların içine iyice işlemesine yardım etmiş olursunuz. 1 tane limonu enine daireler şeklinde keserek hazırlayın. Biberlerinizi, maydanozu ve diğer
malzemelerinizi güzelce yıkayın. Bir miktar sarımsağı da soyarak azırlayın.
Salatalıkları kavanozun içine mümkün olan en sık şekilde dizin. Bunu yaparken arada, bir iki tane sivri biberi, az miktarda maydanozu, defne yaprağını, dereotunu ve limon dilimleri ile sarımsakları (bir iki diş) da ara ara ekleyebilirsiniz. Hatta mümkünse 10-15 tane nohutu arada bir 2-3 tane adetle kavanozun içine atabilirsiniz.

Ben henüz denemedim ancak, bazı tariflerde kabı doldurduktan sonra bir miktar toz şekerin de turşuya ilave edilmesini tavsiye ediyorlar. Dileyen deneyebilir.

Salamuranın hazırlanışı
Hıyar turşusu için % 10-12 oranında tuzlu salamura hazırlamak uygun olur. %10 tuzlu su, 1 litre suya 100gr tuz katılarak yapılabilir. Ya da suyun her 1 litresi için 6 yemek kaşığı silme tuz kullanılır. Eğer bu iki yöntem dışında bir tavsiye daha istiyorsanız o da tadma yöntemidir. Suya aşama aşama tuz katarak tadabilirsiniz. Tuzlu suyun son hali, turşunuzun olmasını istediğiniz tuzluluk ölçüsünden bir miktar daha fazla olmalıdır. Zira turşudaki sebzeler zamanla salamuradaki tuzu içine çekecek ve sudaki tuz miktarını düşürecektir. Turşunuz bekleme sürecindeyken dilerseniz ara ara tuzunu kontrol edebilir böylelikle az ise tuz ekleyebilirsiniz. Tuzlu suya % 10 oranında sirke ilave ederek salamura hazırlamasını bitirmiş olursunuz.

Hazırladığınız salamurayı turşu kabına yavaş yavaş ekleyiniz. Burada dikkat edilecek nokta sebzelerin tamamen salamuranın içinde olmasıdır. Son olarak bir miktar maydanozu ve bir dilim limonu turşunun en üstüne koyarak kapağı kapatın.

Turşunuzu olgunlaşması için beklemeye alabilirsiniz. Tahmini olarak 18-20 derecelik bir ortamda 4-5 hafta sonunda turşu yenilebilir duruma gelir. Turşunuzun yenir hale geldiğini salatalıkların renginin sarıya dönmesinden anlayabilirsiniz. Olmuş bir salatalık turşusu ikiye bölündüğünde salatalığın rengi dıştan içe aynı ve saydam görünüştedir. Turşu olgunlaştıktan sonra daha serin bir yerde saklanırsa daha uzun ömürlü olur. Bu arada turşunuz olgunlarşırken üzerinde beyaz, kalın bir zar (maya tabakası) oluşursa bunu temizleyiniz.

Biraz uzun mu oldu ? Salatalık turşusunu yaparken bir de karışık turşu yaptım bunun da tarifini ileride paylaşabilrim:

Karışık turşu görsel


Salatalık, kornişon, hıyar turşusu nasıl yapılır ? konusunu görüntülemektesiniz.

Bu tarif 16 Eylül 2007 tarihinde Cartal adlı üyemiz tarafından yüklenmiştir.

Yorum Yapabilirsiniz

Salatalık Turşusu Tarifi sayfasını Facebook´da tavsiye edin.
Salatalık Turşusu Tarifi sayfasını Google´da +1leyin.

Rastgele bir konu

Tepsi Mücveri

Kabaklı Tepsi Mücveri Tarifi

Kabaklı tepsi mücveri nasıl yapılır cevabı burada. Hafif ve de lezzetli mücver tarifi

Detayına Bak

Rastgele bir konu

Fıstıklı Şiş Kebap

Kayısılı Fıstıklı Şiş Kebap Tarifi

Harika bir lezzet ! Kayısılı fıstıklı şiş kebap. Şiş kebabı hiç bu şekilde denediniz mi ? Bu resimli yemek tarifini seveceksiniz.

Detayına Bak

YEMEK veya MALZEME ADI yazarak arama yapabilirsiniz. En iyi sonuç için tek kelime kullanınız.

Malzeme Listesi, Malzemeye göre ARAMA

badembaklabalbalıkbezelyebiberbisküvibrokolibulgurçaycevizçikolataçilekçökelekdefne yaprağıdereotudomatesekmeketet suyufasulyefesleğenfındıkfırınfıstıkhavuçhaşhaşhindiısırganıspanakincirirmikkabakkabartma tozukahvekakaokarabiberkarbonatkaşarkayısıkekikkerevizkırmızıbiberkıymakimyonkişnişkonservekremakremşantikuzu etilabne peynirilahanalimonmakarnamantarmargarinmarulmaydanozmercimekmısır unumilföymuznanenarnescafenişastanohutpatatespatlıcanpeynirpırasapirinçportakalpudra şekeripul bibersalamsalatalıksalçasarımsaksıvıyağsirkesoğansosissoyasütşekertahintarçıntavuktavuk suyutereyağıturpunüzümvanilyavişneyaprakyenibaharyoğurtyufkayumurtazeytinzeytinyağı

Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın !

Beğendiğiniz takdirde yeni eklenen yemek tariflerini ve diğer konuları takip edebilirsiniz.